Za život bez simptoma alergije

Za život bez
simptoma alergije

Klinički dokazana efikasnost Lertal tableta u terapiji alergijskog rinitisa – alergija kod dece

Alergijski rinitis često se pojavljuje u detinjstvu. Alergije kod dece nisu uobičajene pre druge godine života, a najveću učestalost ima u školskom uzrastu.
Alergijske bolesti se ne nasleđuju već postoji sklonost, koja je genetski uslovljena a naziva se atopija. Pozitivna roditeljska anamneza jedan je od glavnih uzroka razvoja alergijskog rinitisa. Ako jedan roditelj ima alergije, verovatnoća da dete ima neku atopijsku bolest je 30%. S druge strane, ako oba roditelja imaju alergije, mogućnost da je dobije dete je 50%.
Još jedan bitan faktor koji utiče na pojavu alergijskog rinitisa kod dece je i socioekonomski standard.
Brojna istraživanja su pokazala da deca koja žive u okruženju višeg ekonomskog standarda imaju veće šanse da imaju atopiju, nego deca nižeg standarda.

Simptomi alergijskog rinitisa kod dece

Simptomi alergijskog rinitisa kod dece se mogu relativno lako prepoznati. Problem u u postavljanju dijagnoze može nastati kod dece koja imaju simptome tokom cele godine i kada je alergija vezana za grinje, kućnu prašinu ili kućne ljubimce.

Decu sa alergijskim rinitisom tokom cele godine uglavnom prate ovi simptomi:

 
  • Uporne infekcije uva, koje se stalno vraćaju
  • Hrkanje
  • Nepravilno disanje (učestalo disanje kroz usta)
  • Loš učinak u školi

Koji su znakovi alergijskog rinitisa kod dece?

Jedan od sigurnih znakova da dete ima alergijski rinitis, a ne prehladu je karakterističan pokret, koji se naziva „alergijski pozdrav“, kada dete dlanom struže nos odozdo prema gore, čime pokušava otčepiti nos, briše ga od vode i češe se.

Treba obratiti pažnju na decu koja često imaju probleme u respiratornom traktu, upale uha, šmrcaju, kašlju, otežano dišu, bleda su i imaju podočnjake. Takođe, deca sa alergijskim rinitisom mogu slabije čuti.

Dijagnoza i lečenje alergijskog rinitisa kod dece

U nekim slučajevima dijagnoza se može postaviti samo na osnovu kliničke slike. Rutinska dijagnostika je anamneza i pregled, ali i citološki bris nosa na eozinofile. Dodatne alergološke analize se primenjuju kada se radi o simptomima koji duže traju i jačeg su intenziteta ili kada se kombinuju sa simptomima drugih atopijskih bolesti.

Postupak lečenja dece isti je kao i odraslih, ali mora se obratiti posebna pažnja kako bi se izbegle nuspojave specifične za školski uzrast.

Počnite na vreme!

Potražite u najbližoj apoteci
ili poručite online

Scroll to Top